روشهای فرآوری دانه ی قهوه


روش های فرآوری دان قهوه

قهوه پس از چیدن و قبل از اینکه به دست مشتری برسد اقداماتی برروی آن صورت می گیرد که به فرآوری معروف است .

۳  نوع عمده فرآوری داریم :

۱  –  فرآوری طبیعی ، معمولی یا خشک

۲  – فرآوری شسته ، خیس یا  تر

 ۳  – فرآوری نیمه تر ، عسلی یا سمی لاوادو

۱  –  فرآوری طبیعی ، معمولی یا خشک

این روش یکی از زمان برترین روش هاست در این روش میوه های قهوه را در زیر نور آفتاب برروی صفحه های بزرگ می ریزند تا این میوه ها خشک شوند و اگر میوه ای نارس وجود داشته باشد ، رسیده شود .

در این روش تمام قسمت های میوه سالم می ماند اما باید مراقبت زیادی از میوه های قهوه صورت بگیرد تا پوسیده نشوند و کپک زدگی در آن ها صورت نگیرد .

فرآوری دان قهوه

فرآوری دان قهوه

زمانی که میوه ی قهوه کامل خشک و پوست رویی آن چروکیده شد ، این پوست و لایه ی بیرونی باید از دانه ی قهوه جدا شود و دانه ی قهوه خارج شود .

یکی از کشورهای استفاده کننده از این روش برزیل است به طوریکه در شهرهای آن بیش از ۸۰  درصد قهوه با این روش فرآوری می شود .

۲  – فرآوری شسته ، خیس یا  تر

در این روش لایه ی نازک پوست میوه قهوه با استفاده از دستگاه های صنعتی با فشار آب زیاد ترک خورده و جدا می شود .

فرآوری دان قهوه

فرآوری دان قهوه

اما هنوز غشاء نرم و لزج مانندی به نام موسیلاژ برروی دان قهوه وجود دارد . این غشاء نازک را به وسیله ی تانک های مخصوص تخمیر جدا می کنند .

زمان این فرآیند بسته به عواملی مانند مقدار قهوه و دما متغیر است و البته باید گفت که قهوه در این روش عطر و طعم بهتری می گیرد .

بعد ار این فرآیند قهوه برای خشک شدن برروی صفحات بزرگی فرستاده می شود که معمولا یک هفته طول می کشد .

فرآوری تر در کشورهای مختلف به روش های گوناگونی انجام می شود برای مثال کشور کنیا قهوه های خود را دوبار فرآوری و تخمیر می کند که این دلیل اصلی مرغوبیت قهوه کنیاست .

استفاده یکی از این دو روش برای کشاورزان به دلایل اقتصدی اهمیت بالایی دارد زیرا فرآوری تر به آب بسیار زیاد و چندین تانک برای تخمیر احتیاج دارد که هزینه های زیادی را به همراه دارد . به همین دلیل کشاورزان برای قهوه ربوستا و پایین آوردن هزینه ها  از روش فرآوری طبیعی یا خشک استفاده می کنند .

۳  – فرآوری نیمه تر ، عسلی یا سمی لاوادو

این روش بسته به هر منطقه و کشور متفاوت است اما چیزی که مشهود می باشد این است که روشی مابین روش خشک و تر است .

مزایای این روش این است که در زمان دلخواه صورت می گیرد و از نظر مالی مقرون به صرفه تر است . نتیجه ی بسیار عالی این روش به دست آمدن یک فنجان قهوه با غلظت بهتر نسبت به روش تر و همچنین دانه‌های تمیزتر و تردتر نسبت به دانه‌های روش خشک است .

فرآوری دان قهوه

فرآوری دان قهوه

ادغام دو روش بالا به گونه ای است که ابتدا پوست میوه قهوه را از دانه جدا می کنند که بازهم موسیلاژ بروی دان قهوه باقی می ماند که بعد از آن دانه‌ها را بر روی صفحه‌های بزرگی پهن می کنند تا خشک شوند و ممکن است حدود  یک تا دو هفته طول بکشد . در این روش باید مراقب دان ها به خاطر رطوبت بالا برای جلوگیری از پوسیدگی و فساد بود .

در این روش خود کشاورز است که تصمیم می گیرد تمام موسیلاژ یا قسمتی از آن جدا شود که این به زمان و سرعت کار مربوط می شود .

مقادیر موسیلاژ باقیمانده بر روی دان قهوه برروی طعم و ویژگی های نهایی قهوه بسیار تاثیر گذار است . در این روش مراحل  فرآوری قهوه نسبت به  مقادیر موسیلاژ دان دسته بندی می‌شوند .

بیشترین مقدار موسیلاژ را عسل سیاه ( Black Honey ) ، سپس با کمی موسیلاژ عسل قرمز ( Red Honey ) و تقریبا فاقد موسیلاژ عسل زرد ( Yellow Honey ) نام گذاری کرده اند .

آموزشتارخچهقهوهکافی شاپ

داندانهروش خیسشستهفرآوری قهوهقهوه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در اینجامیز خود را رزرو کنید

رزرو آنلاین

به زودی